Sposób wizualizacji śladów daktyloskopijnych na podłożu chłonnym oraz roztwór końcowy do wizualizacji śladów daktyloskopijnych na podłożu chłonnym
ZESPÓŁ AUTORSKI
Uniwersytet Gdański
- Dr inż. Aneta Lewkowicz - twórca
CO MOŻNA OSIĄGNĄĆ DZIĘKI WYNALAZKOWI?
Ślady daktyloskopijne to ślady odbitek linii papilarnych, które służą do identyfikacji osób, ze względu na niepowtarzalny, niezmienny i nieusuwalny charakterystyczny układ linii papilarnych. Analiza śladów linii papilarnych pozostawionych na różnych powierzchniach, w zależności od miejsca zdarzenia wraz z analizą DNA jest najpowszechniej stosowaną metodą identyfikacji osób. Pozyskiwanie wiarygodnych śladów kryminalistycznych, a zwłaszcza takich, które bezpośrednio doprowadzą do identyfikacji przestępców jest bardzo ważnym elementem kryminalistyki. Prezentowany wynalazek będzie wpływał na wzrost ujawnionych śladów daktyloskopijnych na miejscu zdarzenia na powierzchniach porowatych z uwzględnieniem powierzchni trudnych takich jak papier termiczny, co z kolei przełoży się na efektywność pracy osób ujawniających ślady przestępstw.
Wynalazek daje nowe perspektywy dla identyfikacji osób, z szczególnym uwzględnieniem pracy na miejscu zdarzenia, oraz różnego rodzaju powierzchni chłonnych/porowatych. Wykorzystanie roztworu będącego obiektem wynalazku, pozwoli na zwiększenie bezpieczeństwa pracy poprzez znaczne obniżenie poziomu toksyczności, w odniesieniu do wcześniej proponowanych metod. Dodatkowo procedura opisana w wynalazku, umożliwia ujawnianie śladów daktyloskopijnych na podłożach trudnych, takich jak papier termiczny, co wcześniej było niemożliwe w przypadku proponowanej molekuły DFO i roztworów o obniżonej toksyczności (załączniki 3: zał. 3.1 - schemat A i zał. 3.2 - schemat B, zał.3.3 - wideoprezentacja oraz zał. 3.4 - podcast).
Wymienione powyżej korzyści:
- umożliwienie identyfikacji osób poprzez wykonanie wizualizacji śladu daktyloskopijnego na powierzchni trudnej;
- wizualizacja śladów daktyloskopijnych na miejscu zdarzenia;
mogą istotnie wpłynąć na efektywność pracy technika kryminalistyki, a finalnie na ułatwienie całego postępowania prowadzonego przez organy ścigania m.in. pracę prokuratora.
Poprzez analizę odbitki linii papilarnych można np. powiązać osobę z wykonaniem czynu zabronionego, czy potwierdzić jej obecność na miejscu zdarzenia.
ISTOTA WYNALAZKU
Wynalazek umożliwia ujawnianie/wizualizację odbitek palców (odbitek linii papilarnych/śladów daktyloskopijnych) na powierzchniach chłonnych/porowatych, nie tylko w laboratorium kryminalistycznym, ale także - dzięki obniżeniu toksyczności roztworu - bezpośrednio na miejscu zdarzenia. Powierzchnie chłonne np. papier zwykły czy termiczny zaliczany jest do powierzchni trudnych. Związek chemiczny - 1,8-diazafluoren-9-on (DFO) nie był dotychczas powszechnie wykorzystywany do ujawniania odbitek linii papilarnych na papierze termicznym, ze względu na zaczernienie powierzchni papieru, spowodowane jego bogatym składem chemicznym. Natomiast, procedura stosowana do papieru zwykłego cechowała się wykorzystaniem roztworów o wysokiej toksyczności i dużym stężeniem barwnika DFO.
Warto podkreślić, że sposób wizualizacji opisany w wynalazku, jak również dobór odczynników do wizualizacji odbitek linii papilarnych opiera się na szerokiej analizie właściwości spektroskopowych DFO w różnych środowiskach (zdolności przede wszystkim do wydajnego świecenia agregatów DFO). Dokładne badania właściwości spektroskopowych DFO umożliwiły pomiary widm fluorescencji w trybie stacjonarnym jak i również czasowo-rozdzielczym, czyli zjawiska emisji (świecenia) agregatów DFO na powierzchni śladów daktyloskopijnych. Obserwacja procesów molekularnych w bardzo małym oknie czasowym umożliwiła dobranie odpowiedniego otoczenia/środowiska dla DFO i opracowanie wynalazku.
POTENCJAŁ KOMERCJALIZACYJNY WYNALAZKU
Wynalazek ma bardzo duży potencjał wdrożeniowy, ze względu na zapotrzebowanie tworzenia nowych procedur wizualizacji śladów daktyloskopijnych pod kątem uwzględnienia różnorodności powierzchni na miejscu zdarzenia. Przestępstwa popełniane są na całym świecie i są bardzo różnorodne np. przestępstwa gospodarcze, zabójstwa, kradzieże, rozboje; co z kolei powoduje różnorodność powierzchni na którym są analizowane ślady kryminalistyczne.
Zainteresowanie nowymi technologiami w zakresie ujawniania śladów kryminalistycznych możemy zauważyć poprzez analizę globalnego rynku technologii kryminalistycznych, który został wyceniony na 4,88 mld USD w 2022 r. i oczekuje się, że w latach 2023-2030 będzie rósł w tempie 9,9% rocznie (CAGR).
Ślady odbitek linii papilarnych są jednym z najbardziej powszechnych śladów kryminalistycznych na miejscu zdarzenia, a połączenie wyników badań z analizy daktyloskopijnej i analizy DNA może istotnie wpłynąć na wartość materiału dowodowego na sali sądowej i przesądzić z wysokim prawdopodobieństwem o obecności, czy też dokonaniu czyny zabronionego przez osobę podejrzaną. Wynalazek może wpłynąć na skuteczniejsze działanie organów ścigania.