Elastomerowa kompozycja polimerowa przeznaczona na wyroby polimerowe samonaprawiające się
ZESPÓŁ AUTORSKI
Politechnika Łódzka
- dr hab. inż. Anna Masek, profesor PŁ, Instytut Technologii Polimerów i Barwników, Wydział Chemiczny Politechnika Łódzka, pełniącej funkcję kierownika zespołu.
- dr inż. Olga Olejnik - Absolwentka Interdyscyplinarnej Szkoły Doktorskiej Politechniki Łódzkiej, Instytut Technologii Polimerów i Barwników Wydział Chemiczny, Politechnika Łódzka.
CO MOŻNA OSIĄGNĄĆ DZIĘKI WYNALAZKOWI?
Prezentowanym wynalazkiem jest elastomerowa kompozycja polimerowa przeznaczona na wyroby polimerowe samonaprawiające się, która zawiera jako matrycę elastomerową epoksydowany kauczuk naturalny o stopniu epoksydacji 50 (ENR-50) oraz jako zespół sieciujący kwas taninowy w ilości 2 - 4 części wagowych na 100 części wagowych kauczuku oraz krzemionkę w ilości 15 części wagowych na 100 części wagowych kauczuku. Otrzymany na podstawie opracowanej kompozycji nowy elastyczny materiał wykazuje właściwości samonaprawiające i składa się głównie z substancji pochodzenia roślinnego. Zaprojektowana elastomerowa kompozycja polimerowa przeznaczona na wyroby polimerowe samonaprawiające się, stanowi interesującą, z ekologicznego punktu widzenia, alternatywę dla powszechnie stosowanych materiałów gumowych pochodzenia petrochemicznego. Z jednej strony zastosowanie substancji naturalnych lub ich zmodyfikowanych form do wytworzenia biokompozytów elastomerowych przyczynia się do zapobiegania nieodwracalnemu wyczerpywaniu się paliw kopalnych. Z drugiej strony nadanie materiałom gumowym właściwości samonaprawiających może przyczynić się do wydłużenia czasu życia wykonanych z nich wyrobów, minimalizując w ten sposób problem wytwarzania i zagospodarowania odpadów gumowych. Ponadto, wybrane w kompozycji związkii są bezpieczniejsze w porównaniu do składników, takich jak konwencjonalne aktywatory i przyspieszaczem które są powszechnie stosowane w materiałach gumowych. Opisany wynalazek wpisuje się w obecne trendy naukowe i z pewnością może przyczynić się do rozwoju nowych elastycznych materiałów samonaprawiających się, które znajdą zastosowanie nie tylko w życiu codziennym, ale także jako materiały specjalnego przeznaczenia. Jedną z propozycji jest ich wykorzystanie do opracowania nowych środków ochrony indywidualnej, ze szczególnym uwzględnieniem biopochodnych rękawic ochronnych wykazujących właściwości samonaprawiające. Ciekawym zastosowaniem może być także medycyna. Mianowicie zastosowanie opracowanego materiału, jako opatrunku lub wyścielenia pod protezy zębowe w stomatologii.
ISTOTA WYNALAZKU
Istotą wynalazku jest jego zolność do regeneracji po wystąpieniu uszkodzenia dzięki zastosowaniu unikatowego proekologicznego składu, w którym znajdują się przede wszystkim zawiązki pochodzące ze źródeł odnawialnych. Opracowany materiał jest elastyczny i wykazuje właściwości samonaprawiające nawet w temperaturze pokojowej, jednak najwyższą wydajnośc samonaprawy, która wynosi 93%, uzyskuje się w temperaturze 80°C. Wynalazek łączy w sobie dwa istotne aspekty - innowacyjność oraz podejście proekolgiczne. Zaprojektowana elastomerowa kompozycja polimerowa przeznaczona na wyroby polimerowe samonaprawiające się stanowi ekologiczną alternatywę dla powszechnie stosowanych materiałów gumowych pochodzenia petrochemicznego zawierających często toksyczne akywatory i przyspieszacze, które są nieodłącznym elementem typowych wyrobów gumowych. Opisany wynalazek wpisuje się w obecne trendy naukowe i z pewnością może przyczynić się do rozwoju nowych elastycznych materiałów samonaprawiających się, które znajdą zastosowanie nie tylko w życiu codziennym, ale także jako materiały specjalnego przeznaczenia. Jedną z propozycji jest ich wykorzystanie do opracowania nowych środków ochrony indywidualnej, ze szczególnym uwzględnieniem biopochodnych rękawic ochronnych wykazujących właściwości samonaprawiające. Technologia posiada zaawansowany poziom TRL (7-8), a więc jej wdrożenie jest realne i może wiązać się poprawą jakości życia ludzi.
POTENCJAŁ KOMERCJALIZACYJNY WYNALAZKU
Jednym z kluczowych pomysłów wykorzystania opracowanej elastomerowej kompozycji polimerowej przeznaczonej na wyroby polimerowe samonaprawiające się jest jej zastosowanie w środkach ochrony indywidualnej, ze szczególnym uwzględnieniem rękawic ochronnych. Pod uwagę brane są zarówno rękawice całogumowe, jak i dzianinowe, w których przedstawione materiały będzie można zaimplementować w formie powleczenia. Nawiązanie współpracy z producentami środków ochrony indywidualnej i wprowadzenie materiałów do rękawic ochronnych przyczyniłoby się do poszerzenia oferty krajowych producentów, a następnie do poprawy bezpieczeństwa użytkowników z poszanowaniem zasad zrównoważonego rozwoju.