Bezluzowa przekładania zębata


ZESPÓŁ AUTORSKI

Politechnika Koszalińska

  • prof. dr hab. inż. WOJCIECH KACALAK
  • dr hab. inż. ZBIGNIEW BUDNIAK, prof. PK
  • dr inż. MONIKA SZADA-BORZYSZKOWSKA


CO MOŻNA OSIĄGNĄĆ DZIĘKI WYNALAZKOWI?

Bezluzowa przekładnia zębata rozwiązuje problem adaptacyjnej minimalizacji luzu w przekładniach zębatych walcowych oraz równocześnie zmniejszania wibracji i głośności przekładni. Przekładnia według wynalazku może być stosowana w napędach o zmiennym kierunku obrotu, w warunku stosunkowo małych obciążeń. Cechą wynalazku jest również prosta konstrukcja i łatwa regulacji warunków pracy poprzez zmianę położenia napięcia paska łączącego koła pasowe.


ISTOTA WYNALAZKU

Wynalazek dotyczy przekładni zębatej o zazębieniu czołowym z mechanizmem adaptacyjnym minimalizującym luz promieniowy i obwodowy. Kluczowym elementem jest sprężysta tuleja, na której osadzono koło zębate i pasowe, umożliwiająca precyzyjne dopasowanie kół w czasie pracy. Napinanie pasa, realizowane przez rolkę napinającą, powoduje niewielkie przemieszczenia osiowe i styczne kół, co poprawia efektywność i płynność działania. Mechanizm tłumi drgania, szczególnie obwodowe, zwiększając trwałość przekładni. Przekładnia przeznaczona jest do napędów o zmiennym kierunku obrotów, oferując cichą i precyzyjną pracę w urządzeniach o niezbyt wysokim momencie obrotowym.
Wynalazek umożliwia adaptacyjną minimalizację luzu w przekładniach zębatych walcowych a także równocześnie zmniejszanie wibracji i głośności przekładni. Kompensacyjne przemieszczenia obrotowe i promieniowe koła górnego wywoływane ruchem kół pasowych z paskami ciernymi lub zębatymi o regulowanym napięciu paska wpływają na minimalizację luzu przekładni oraz zmniejszają drgania i głośność przekładni. Wynalazek posiada prostą konstrukcję, ułatwiającą regulację warunków pracy poprzez zmianę położenia popychacza rolkowego i wskutek tego napięcia paska łączącego koła pasowe.


POTENCJAŁ KOMERCJALIZACYJNY WYNALAZKU

Wynalazek może być wdrożony w napędach o zmiennym kierunku obrotu, w warunku stosunkowo małych obciążeń. Głównym przeznaczeniem jest zastosowanie w budowie aparataratury pomiarowej, precyzyjnych układów pozycjonowania oraz w manipulatorach o wysokiej dokładności ruchu.