Stabilizator rurki intubacyjnej


ZESPÓŁ AUTORSKI

Uniwersytet Medyczny w Łodzi

  • Paweł Głowacki,
  • dr hab. n.med. Waldemar Machała


CO MOŻNA OSIĄGNĄĆ DZIĘKI WYNALAZKOWI?

Stabilizowanie rurki intubacyjnej to jedna z podstawowych czynności wykonywanych przy pacjentach zaintubowanych. Wynalazek umożliwia szybkie i łatwe stabilizowanie rurki intubacyjnej co zapobiega otarciom i odleżyną u pacjentów. Z racji innowacyjnego systemu wymiennych pasków jest tani i ekologiczny, a przy tym wygodniejszy dla pacjenta.


ISTOTA WYNALAZKU

Wynalazek to urządzenie medyczne stabilizujące w opdowiednim położeniu rurkę intubacyjną założoną u pacjentów w ciężkim stanie (na oddziałach anestezjologii i intensywnej terapii, ratunkowych, torakochirurgii).
Stabilizacja rurki intubacyjnej jest kluczowa ponieważ z jednej strony zapobiega wysunięciu się rurki z dróg oddechowych pacjenta (stabilizacji osi góra-dół) a z drugiej eliminuje otarcia i odleżyny na ustach wyniakające z nacisku poruszającej się rurki (stabilizacja w płaszczyźnie poziomej). Wynalazek zabezpiecza pacjenta przed niestabilnością rurki we wszystkich kierunkach co zwiększa komfort pacjenta i chorni przed powikłaniami.
Istotną cechą opieki nad pacjentami zaintubowanymi jest regularna higiena ich jamy ustnej i okolic co wymaga zdejmowania i wymieniania stabilizatorów rurek raz/dwa razy dziennie. Nasz wynalazek z racji swojej budowy nie wymagana ani przyklejania plastrów do skóry pacjenta (co powoduje podrażnienia) ani zawiązywania skomplikowanych węzłów. Wystarczy zacisnąć główną obręcz (A) na rurce, zapiąć pasek z rzędzem dziurek o wystającą część chwytającą (B) oraz w razie potrzeby użyć reduktora średnicy (C) aby dostosować stabilizator do każdego rozmiaru rurek intubacyjnych.
Poza większą szybkością oraz łatwością zdejmowania i zakładania stabilizatora, cechować się on będzie niższymi kosztami produkcji. Cały proces projektowania odbywał się we współpracy z inżynieramii z firm SP Medical oraz Blue Plast, którzy dbali aby projekt mógł być wytwarzany w prostym jednoetapowym procesie, z materiałów sprawdzonych i szeroko stosowanych w przemyśle medycznym. Dodatkowo paski i sam stabilizator nie muszą być ze sobą fabrycznie łączone co dodatkowo ogranicza etapy produkcji. Co jednak najważniejsze, ta modułowa konstrukcja sprawia że paski mogą być wymienianie niezależnie od samego stabilizatora. Ponieważ specyfika opieki nad pacjentami zaintubowanymi wymaga aby bandaże/opaski mocujące były wymieniane 1/2 razy dziennie (z racji wchłaniania śliny/krwi/ropy) generuje to duże zużycie stabilizatorów. W przypadku naszego rozwiązania możliwe jest użycie wielu pasków przy zachowaniu tego samego stabilizatora u jednego pacjenta (w perspektywnie 10 dni opiekii daje to nawet 20 krotną oszczędność). Wymieniona cecha pozwala na stworzenie tańszego i bardziej eokologicznego rozwiązania w obszarze intubowania pacjentów.
Wynalazek posiada również inne, unikalne, funkcjonlaności. Wypusta na częsci chwytającej (B) sprawia że możliwe jest zamocowania zastawki rurki inybacyjnej (która bez tego zwyczajnie zwisa i może przeszkadzać zarówno pacjentowi jak i medykom).
W przyszłości możliwe jest także wdrożenie do produkcji wariantu wykonanego z tworzywa wzbogaconego o susbtancje bakteriobójcze (związki srebra) co przy nieznacznym zwiększeniu kosztów produkcji mogłoby pomóc w kontroli infekcji pacjentów zaintubowanych oraz wspierać utrzymywanie higieny.
Podsumowując: zwiększona wygoda personelu medycznego, większy komfort i bezpieczeństwo pacjenta, niższa cena oraz większa ekologiczność to cechy produktu które nasz wynalazek wprowadzi na rynek.


POTENCJAŁ KOMERCJALIZACYJNY WYNALAZKU

Produkt znajduje się w końcowej fazie testów. Przygotowana została partia z produkcji małoskalowej (z wykorzystaniem technologii wtryskarek) która odpowiada jakościowo przyszłej produkcji wielkoskalowej.
Po otrzymaniu zgód komisji biotetyki, przygotowaniu odpowiedniej ilości pasków i stabilizatorów a także stworzeniu formulaży opinii zwrotnej, możliwe będzie przeprowadzenie testów funcjonalności w szpitalach uniwersyteckich.
Dalsze wdrożenie zależeć będzie od formy udostępniania licencji patentowej. Produkcja najprowadopodbniej odbywać się będzie we współpracy z firmą z którą podpisana jest umowa przedwrożeniowa. Firma ta posiada zarówno doświadczenie jak i park maszynowy spełniający wymagania procesu wytwarzania naszego stabilizatora.
Sam stabilizator będzie kompatybilny z powszechnie stosowanymi paskami do mocowania rurek. Co za tym idzie, możliwe będzie nawiązanie współpracy z jedną z firm która już istnieje na rynku stabilizacji rurek intubacyjnych. Nasz produkt może znacząco podnieść funkcjonalność stosowanych pasków stabilizujących co zwiększy atrakcyjność oferty firmy. Z drugiej strony, start up może łatwo wejść na rynek wykorzystując kanały sprzedaży już istniejących potentatów.